ORGANICKÁ ZAHRADA V PĚSTEBNÍM PYTLI

ZELENINA, KTERÁ JE VYPĚSTOVÁNA PRŮMYSLOVĚ, OBSAHUJE ZBYTKY PESTICIDŮ, UŽ NENÍ ČERSTVÁ A PO DLOUHÉ PŘEPRAVĚ SE DRASTICKY SNÍŽÍ I JEJÍ VITAMÍNOVÁ A UŽITNÁ HODNOTA. DOPORUČUJEME, ABYSTE SI VYZKOUŠELI VYPĚSTOVAT ZDRAVOU DOMÁCÍ ÚRODU POMOCÍ ZAHRADNIČENÍ V PĚSTEBNÍCH PYTLÍCH. PRO ZAHRADNIČENÍ SE STÁLE VÍCE ROZHODUJEME Z PROSTÉHO DŮVODU, PROTOŽE NEDŮVĚŘUJEME ZELENINĚ, KTERÁ SE DO OBCHODŮ DOSTALA ZE VZDÁLENÝCH ZEMÍ. ODBORNÍK MARKO HOČEVAR DOPORUČUJE, ABYJSTE ZAHRADNIČILI POMOCÍ PĚSTEBNÍCH PYTLŮ A VYPĚSTOVALI SI ZDRAVOU DOMÁCÍ ÚRODU.

ORGANICKOU ZAHRADU V PĚSTEBNÍM PYTLI SI MŮŽETE VYTVOŘIT KDEKOLI

V pěstebním pytli si můžete domácí organickou zahradu s čerstvou zeleninou, bylinkami a užitnými rostlinami vytvořit kdekoli. Navrhujeme, abyste si takové prostředí vytvořili doma na zahradě, na balkónu, terase, v okolí domu nebo na chatě.

K sázení a setí rostlin si opatřete Organický substrát plus s přidaným organickým hnojivem, Organické soužití ke zlepšení úrody a organická hnojiva k pozdějšímu přihnojování. Tak provedete setí a výsadbu rostlin opravili do organického substrátu, která neobsahuje umělá hnojiva, jelikož k přihnojování používáte pouze přírodní organická hnojiva.

DO PŘIPRAVENÉHO SUBSTRÁTU SÁZÍME RŮZNÉ ROSTLINY

V připraveném pěstebním pytli se výborně daří rajčatům, paprikám, okurkům a další plodové zelenině. V substrátu se dobře cítí taky mrkev, brambory, salát a ostatní zelenina. Do pěstebního pytle můžeme zasadit rovněž bylinky, bobuloviny a okrasné rostliny.
Před výsadbou rajčat a ostatní plodové zeleniny do Organického substrátu plus přidáme do sázecí jámy i Organické soužití, která obsahuje velice užitečnou hlívu mykorhizu. Přidáme jí dvě lžičky do oblasti, kde bude rozrůstat kořenový systém, tím podstatně zvýšíme množství a kvalitu plodů.

PŘÍPRAVA A ROZPOUŠTĚNÍ SUBSTRÁTU V PĚSTEBNÍM PYTLI

K organickému substrátu v pytli jednoduše přilijeme 20 l – 25 l čisté vody z kohoutku nebo dešťovku. Před přiléváním vody otevřeme přiložený sáček s organickým hnojivem (250 g) a celý obsah vysypeme do pytle na substrát. Voda může být pro velice rychlou přípravu během několika minut teplá.

Blok substrátu voda rychle namokří, stejně tak i organické hnojivo, protože je rychle rozpustné, organický substrát je připraven během 15-20 minut. Protože je Organický substrát plus v pěstebním pytli, je obzvláště vhodný k urbánnímu zahradničení.

VÝHODY ORGANICKÉHO SUBSTRÁTU PLUS

Organický substrát udržuje podstatně déle vodu a živiny, jeho klíčovou složkou jsou kokosová vlákna. Organický substrát dostaneme společně s pěstebním pytlem a hnojivem pro bujný počáteční růst. Pěstební pytle můžete také jednoduše postavit do okrasných truhlíků. Organický substrát můžete i přidávat při sázení k sazenicím nebo při setí na pokrytí horní vrstvy záhonu, neboť velice dobře udržuje vlhkost. Můžete ho i přesypat do domácích truhlíků, kde se daří balkónovým rostlinám. Organický substrát je nepostradatelný při přípravě vysokých záhonů, kde je vypařování vody podstatně větší než u obvyklých záhonů a potřebu zalévání tím snížíme o polovinu.

Podstatnou výhodou je, že domů nenosíte těžký obyčejný substrát, ale připravíte si ho sami.
U substrátů představuje větší část voda, která však není vždy čistá a nezávadná, proto pokud chcete organické zahradničení, je důležité vědět, co jste přidali.

POSTAREJTE SE I O PŘIHNOJOVÁNÍ

Měsíc po výsadbě se sazenice už dobře rozrůstají a je zapotřebí je přihnojit. K přihnojování používáme účelová organická hnojiva s přidanými přírodními řasami, organickým magnéziem a vápníkem.

V jarním období používáme organická hnojiva samozřejmě i na zahradě k hnojení plodové zeleniny, jahod, bobulovin, borůvek, středozemních rostlin, okrasných a ostatních rostlin na domácí zahradě. Tímto způsobem vypěstujeme organickou úrodu.

Na 25 m2 plochy potřebujeme 1 kg hnojiva. Při sázení menších sazenic přidáváme 50 g hnojiva (1 větší hrst) a na větší sazenice 100 g hnojiva (2 větší hrsti hnojiva).